Ha nem úgy sikerült az éved...

2023.12.20

Igen jól sejted, ez egy "fel a fejjel" bejegyzés lesz. Mert akár akarsz akár nem, év végén eszedbe fog jutni, hogy mit sikerült vagy éppen nem sikerült elérned egy év alatt. És ha nem igazán úgy alakultak a dolgaid, ahogy szeretted volna, talán nem szívesen szembesülsz vele. Ráadásul az sem fog segíteni, hogy minden ismerősöd lassan kiteszi az évértékelő posztjait. Két választásod van: előveheted az összegyűrt kis listádat év elejéről és kesereghetsz felette, vagy megrázhatod és felvértezheted magad a következő időszakra. Hogyan csináld?

Pihenj rá!

Kimerülten és stresszesen csak az élet árnyoldalát fogod látni még akkor is, ha visszatekintve értél el eredményeket és voltak szép pillanataid. Így az első jó tanács, hogy először ne csinálj semmit! (Nem viccelek, nehéz lesz – még az önostorzás sem ér). Bőven volt az év végében hajtás és tennivaló, ezért először fontos, hogy visszatöltődj, hogy reálisan tudj tekinteni a helyzetedre.

Végezd el a kedvenc rutinjaidat, olvass, sétálj, aludd ki magad vagy takaríts, süss, ha téged az kapcsol ki igazán. Ha év közben fotókkal dokumentáltad a napjaidat, akkor nézd végig most a galériádat és merülj el a jó élményekben. Remélhetőleg 1-2 nap elteltével már pozitívabban fogod látni saját magad és megjön a kedved a következő tervekhez.

Keresd a "miérteket"!

Nem, a kérdés nem úgy kezdődik, hogy miért esküdött ellened össze az élet és miért nem tartasz ott ahol szeretnél. Ha kudarcnak is éled meg, hogy valami nem úgy sikerült, mint szeretted volna, akkor is fontos, hogy ne a külvilágot okold, hanem azt keresd meg, amiben te tehettél volna többet (de persze igen, vannak olyan körülmények, amikor ha megfeszülsz sem tudsz valamit befolyásolni, de erről majd később).

Helyette tedd fel inkább a következő kérdéseket:

  • Miért szerettem volna év elején annyira elérni ezt a célt?
  • Készítettem hozzá tervet? Ha nem, miért nem?
  • Miért hagytam abba idő előtt a megvalósítását?
  • Miért most jut eszembe, hogy tennem kellett volna valamit?

A válaszokat nyugodtan írd le. Talán rájössz, hogy a céljaidat összeírni megnyugtató tevékenység volt, de hozzákezdeni már nem igazán akartál. Lehet, hogy jól esett hangzatos célokat megfogalmazni, de motivációd már a kezdetektől sem volt hozzá? Vagy menet közben jöttél rá, hogy nem is igazán akarod? Esetleg a hozzáállásoddal van a baj, és ha nem tapasztalsz azonnal eredményt, inkább abbahagyod?

Ha nem is igazán akartad...

Vannak célok, amiket azért nehéz elérni, mert talán a lelked mélyén nem is igazán vágysz rá. Az ilyenek nagy része társadalmi elvárásokból ered, mert a többség nyomásából fakadóan akarunk bizonyos dolgokat megvalósítani. Például lehet, hogy nem is igazán szeretnél 10 kg-t leadni csak jól hangzik és a kedvenc celebjeid is vékony testalkatúak. Vagy szereted a munkahelyed, de a családod folyton azt hangoztatja, hogy építsd tovább a karriered, ezért érzed magadon a nyomást, hogy válts.

Ha nálad is hasonló a helyzet, akkor légy most nagyon őszinte magaddal. Neked kell tudnod, hogy milyen élet okoz örömet neked, és a követkeményeivel is te fogsz együtt élni. Ezért nézz szembe azokkal az 'álvágyakkal' amiket nem is te akarsz igazán. Ha megtaláltad őket, akkor tedd fel magadnak a kérdést, hogy megéri-e felesleges energiát tenni bele vagy inkább bátran kihúzhatod őket a listádról?

Ha menet közben jöttél rá...

Bizony ez is könnyen megtörténhet. Iszonyú gyors világban élünk, ahol 12 hónap alatt az egész életed, a körülményeid – és igen – a vágyaid is 180 fokos fordulatot vehetnek. Nincs azzal semmi baj, ha valamit, amit régebben nagyon akartál, már nem szeretnél elérni. Ugyanaz az igaz erre a kategóriára is, mint a fentire – ha nem éri meg tovább energiát fektetni bele, akkor lelkiismeretfurdalás nélkül hagyd annyiban.

Biztosan találni fogsz új kihívásokat vagy lehet, hogy már pontosan tudod, hogy mit akarsz helyette. Lényeg, hogy ne tekintsd időpocsékolásnak a mögötted lévő időszakot, mert nem tudsz konkrét dolgot felmutatni. Saját magad megismerése szempontjából igenis hasznos – és bátor – volt, hogy elindultál egy irányba. Most pedig nyugodtan elindulhatsz egy másikba.

Ha a hozzáállásod a baj...

Nagyon sok esetben sajnos ez történik, és bár fentebb azt írtam, hogy a felelősségvállalás nagyon fontos, ne feledd a külső tényezőket sem. Minden felgyorsult: egy gombnyomásra ételt vagy egy tucatnyi eszközt rendelhetsz a világ másik végéről (hello Amazon, Shein, Ebay és társai). A közösségi világban azonnal elérheted bármelyik ismerősödet, rapid randikra járhatsz, hitelre a tiéd lehet bármi és már viheted is az otthonodba. Nem csoda, hogy ahhoz szoktunk hozzá, hogy minden azonnal a miénk lehet.

A rossz hír az, hogy a célok nem így működnek. Igenis tervezned kell, szakaszokra bontanod, aztán kis lépésekben megvalósítanod. Nem fogsz 10 kilót fogyni tartósan egy hónap alatt, nem leszel azonnal jó szakember 1-2 könyv elolvasásával és a családi kapcsolataid sem fognak megjavulni néhány kellemes beszélgetéstől. MINDENÉRT KITARTÓAN TENNED KELL!

És akkor most még egyszer: MINDENÉRT. KITARTÓAN.TENNI.

Amint ezt a tényt elfogadod meg fogod érteni, hogy eddig miért nem sikerült. Mert nincsenek instant megoldások, amiket alkalmazva január végére hipp-hopp csoda életed lesz. Vannak viszont szürke motiváció nélküli napok és hullámvölgyek, ahonnan csak akkor tudod magad kihúzni, és tovább menni, ha meg van hozzá a kellő motivációd.

Mi a te motivációd?

Bármit is tűzöl ki magad elé, ez egy komoly önismereti kérdés lesz. Vissza kell térned a miértekhez, nem kevesebb, mint hétszer egymás után, hogy igazán mélyre áss. A módszer a következő: tedd fel az alap célkitűzésedet DE! a "miért" kérdőszóval, válaszold meg; majd az összes választ amit kaptál ismételd meg ugyanígy. 

Lássunk egy példát:

Állítás: Le akarok fogyni. (Maradjunk ennél a példánál, januárban sokaknál aktuális lesz :)

1. kérdés: Miért akarok lefogyni?

Válasz: Azért akarok lefogyni, hogy jobban nézzek ki a ruháimban.

2. kérdés: Miért akarok jobban kinézni a ruháimban?

Válasz: Azért akarok jobban kinézni a ruháimban, mert akkor jobban érzem majd magam társaságban.

3. kérdés: Miért akarom magam jobban érezni társaságban?

Válasz: Azért, mert most nincsen önbizalmam, de akkor több lenne.

4. kérdés: Miért lenne akkor több önbizalmam?

Válasz: Azért lenne több önbizalmam, mert gyerekkoromban a súlyproblémáim miatt sokat csúfoltak, ezért gátlásos felnőtt lettem és tartozom azzal a régi önmagamnak, hogy ne kelljen feszengenie senki előtt.

5. kérdés: Miért tartozom magamnak...?

.

.

.

Érted már a módszer lényegét? Az első 1-2 kérdéssel még csak a felszínt fogod kapargatni, és nagyjából azokat a válaszokat kapod meg, amik miatt elsősorban megfogalmaztad magadnak a célt. De körülbelül a 4. kérdéstől – és igen meg kell csinálnod a hetedikig ha valódi eredményt akarsz – igazán mélyen meg kell keresned magadban az okokat. Ha eljutsz a hetedik válaszig is, akkor pontosan tudni fogod, hogy a lelked legmélyén mi az igazi motivációd.

Ezt kell megjegyezned és magaddal vinned, hogy amikor igazán nehéz időszakok következnek, tudd magad emlékeztetni, hogy miért nem akarod abbahagyni. Egyelőre ennyi információra lesz szükséged ahhoz, hogy az idei évet illetően megnyugodj és megjöjjön a kedved a folytatáshoz.

És ha nem te tehetsz róla...

Ne feledkezzünk el arról sem, hogy vannak azok az helyzetek, amikor hiába feszülsz meg és dédelgetsz nagy álmokat - az élet nem úgy hozza, hogy bármennyit is haladni tudj. Lehet ez egészségügyi problémák miatt vagy rosszakarók, esetleg barátok vagy családtagok döntései miatt, amikor te csak sodródni tudsz az árral és próbálsz nem megfulladni.

Ha ebben a helyzetben vagy ne felejtsd el, hogy igazi hős vagy, aki a viszontagságok ellenére is talpon tudott maradni. Talán nem a világmegváltó céloknak van jelen pillanatban helye, de a kisebb célokat te is tűzd ki, amik kihúzhatnak a bajból. Ne érezz szégyent vagy lelkiismeretfurdalást, mert egyik pillanatról a másikra bárkivel történhet az ami veled. Ha pedig szükséges, fordulj a kapcsolati hálódhoz és merj segítséget kérni.

Remélem sikerült egy kis kedvet önteni beléd a folytatáshoz, hogy a jövőben is saját magad legjobb verziója legyél. :)

Ha hasznosnak találtad, mentsd el vagy oszd meg a bejegyzés linkjét, hogy bármikor újra tudd olvasni.

Kitartást kívánok a céljaidhoz! :) 

Trudi

Az nem titok, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet még mindig nem túl fényes, hiszen ilyen bejegyzések hada jön velünk szembe minden nap a közösségi oldalakon. Ez már önmagában is elég nyomasztó, de sokszor pont ellentétes hatást vált ki – minél feszültebbek vagyuk annál többet szeretnénk vásárolni, hogy jobban érezzük magunkat a megvásárolt...

Habár még mindig a januárt éljük a maga hideg szürkeségében talán mocorog már benned a gondolat, hogy valami történjen és egy kicsit felpezsdítsd magad körül a dolgokat. Ehhez nagyszerű választás lesz, ha kicsit kilépsz a saját árnyékodból és körülnézel a környezetedben kivel tudnál egy kis jót tenni.

Sikeresen túl vagy január első hetén. Izgalmas volt a december vége? Érezted magadban azt az új erőt, hogy január 1-jétől mindent megváltoztatsz és mindenre képes leszel? Na igen, hol volt már az, ugye? Szándékosan nem az első napokra időzítettem ezt az írást, hiszen az év végi hajrá olyan, mint a vizsgadrukk: izgulsz, össze vagy zavarodva, de...

Igen jól sejted, ez egy "fel a fejjel" bejegyzés lesz. Mert akár akarsz akár nem, év végén eszedbe fog jutni, hogy mit sikerült vagy éppen nem sikerült elérned egy év alatt. És ha nem igazán úgy alakultak a dolgaid, ahogy szeretted volna, talán nem szívesen szembesülsz vele. Ráadásul az sem fog segíteni, hogy minden ismerősöd lassan kiteszi az...

Igazi stréberként mondhatom, hogy az évek alatt a szeptember lett a kedvenc hónapom (pedig nagyon sokáig állítottam, hogy a tavaszt szeretem a legjobban). Persze iskolába is szerettem járni – amit most hagyjunk, nem borzolom tovább a kedélyeket – de az igazi izgalmat számomra mindig a kimondatlan újrakezdés hordozta magában.

Bár a bejegyzés írásakor éppen 29 fok van árnyékban, lassan de biztosan azért rá fogunk fordulni idén is az őszre és ha szerencsénk van, nem azonnal váltunk majd fürdőruháról harisnyára és gyapjúsálra. A nyári leértékelések még dübörögnek, de ha okosabban szeretnéd a pénzed költeni, akkor már ne az utolsó darabos lehetetlen színű nyári darabokat...

Ebben az esetben a válasz is egy kérdés: miért ne tartanál? Az egész életed körülveszi az állandó rohanás és stressz, miközben próbálsz egyensúlyozni a szerepeid között, hogy jó anya, tökéletes munkaerő, szuper feleség, kívánatos feleség, barátnő...stb. legyél. A sor nagyon hosszú, néha egyik-másik helyen sikerül helyt állnod, de akkor is egy másik...

A színsuli második részében a fekete után szinte értelemszerűen a fehér színnel fogunk megismerkedni. Hasonlóan a feketéhez, szerintem a fehér is a végletek színe (persze tudjuk, hogy hivatalosan ő sem szín, hanem árnyalat - a színek összessége): lehet nagyon kerülni és lehet túlzásban vinni.