Fogalmazd meg!
Az, hogy ki mitől érzi magát valódi nőnek egy kapcsolatban mindenki számára mást jelenthet, így az első lépés, hogy megfogalmazod magadnak, hogy te mit értesz alatta. Azt szeretnéd, hogy jobban tiszteljen a párod? Vagy figyelembe vegyék a véleményedet a baráti társaságodban? Talán már megelégednél azzal is, ha lenne bátorságod önmagad adni és felvállalni a véleményedet beszélgetésekben vagy konfliktus helyzetekben? Írd le, hogy neked mi okoz nehézséget, illetve te milyen tulajdonságokkal ruházod fel gondolatban azt a nőt, akivé válni szeretnél. Maximum 4-5 tulajdonság legyen, amit összeszedsz - egyszerre úgysem fogsz tudni mindegyiken dolgozni - és húzd alá azt a kettőt, amelyik számodra a legfontosabb.
Állítsd fel a határaidat!
Ez az egyik legnehezebb feladat és nem is fog egyik napról a másikra menni. Valószínűleg te is úgy lettél nevelve, hogy adj magadból másoknak, ne légy soha önző, mert az nem szép tulajdonság és egy kislány nem viselkedik így meg úgy. Ezeket a szavakat felnőve is visszük magunkkal és a békesség kedvéért inkább engedjük, hogy mások átlépjék a határainkat, akkor is, ha nekünk az már kellemetlen.
Fontos, hogy tisztán lásd, hogy nálad hol vannak ezek a határok. Mikor érzed úgy, hogy a párod vagy a barátaid már nem tisztelnek? Ha a párkapcsolatodban nem érzed jól magad: mit teszel meg azért minden nap, hogy a másik tiszteljen és hogyan akarod kiérdemelni ezt a tiszteletet? Úgy beszélsz és viselkedsz a másikkal, ahogyan te is szeretnéd, hogy veled viselkedjenek? Esetleg te sem tiszteled saját magad, ezért másoknak is megengeded, hogy tiszteletlenül bánjanak veled?
Jól látod, hogy az első lépés veled kezdődik: szeretned és tisztelned kell saját magad, hogy ugyanezt kaphasd vissza. Érezned kell, hogy mennyit érsz egy párkapcsolatban vagy egy barátságban - hogy te teszel-e bele csak erőfeszítést, és ez a másiknak talán már természetes. Fogalmazd meg, hogy hogyan szeretnéd, hogy kezeljenek aztán szedd össze a bátorságod és beszélj ezekkel az emberekkel. Olyan személyekről van szó, akik elvileg közel állnak hozzád, így mindannyian megérdemlitek, hogy tiszta víz kerüljön abba a bizonyos pohárba.
Ha ez sikerül, akkor te is jobban fogod magad érezni, mert már nem alkuszol meg adott helyzetekben; sokkal inkább mersz majd önmagad lenni, ami elégedettebb kapcsolatokhoz is vezet. Persze nincs mindenhol kolbászból a kerítés, és lehet, hogy majd hirtelen követelőzőnek fognak tartani vagy azt mondják "nagyon megváltoztál".
Az, hogy te fel mered vállalni a saját határaidat, talán meg fogja hökkenteni a környezeted és nem mindenki fog pozitívan reagálni. Ettől ne ijedj meg: ha igazán fontos ez a kapcsolat mindkettőtöknek, akkor csak idő kell, őszinte beszélgetések és a helyzet meg fog oldódni. Ha viszont nem így történik, akkor érdemes mérlegre tenni a kapcsolatot és azt, hogy mennyit vagy hajlandó beáldozni önmagadból.
(Figyelembe kell azért venni, hogy más a szituáció, ha az a kapcsolat a férjed vagy élettársad, ahol nagyobb súlya van a változásoknak/változtatásoknak és komolyabb elbeszélgetést igényel a nézetkülönbség; és más, ha egy baráti kapcsolatról van szó, ahol talán érdemes elgondolkodnod, hogy a másik személy valóban a barátod-e.)
Engedd a másiknak, hogy sebezhető legyen
Ez kicsit az előző témából következik. Ha te megnyílsz a szükségeleiddel és igényeiddel kapcsolatban és abból egy őszinte beszélgetés lesz, akkor fontos, hogy a másiknak is engedd, hogy határokat állítson fel vagy bontson le. Ez igaz a párkapcsolatban is, ahol igazán nagy jelentősége van annak, ha a párod elmondja az érzéseit. De a baráti kapcsolataidban is tisztelned kell a másik véleményét és nem szabad elbagatellizálnod az érzéseiket. Egy valódi nő számára igaz az aranyszabály: "Bánj úgy másokkal, ahogy szeretnéd, hogy veled bánjanak."