Hogyan légy valódi a kapcsolataidban?

2023.03.07

A cím szándékosan lett ködös és joggal teheted fel a kérdést: valódi micsoda? Írhattam volna elcsépelt módon, hogy valódi nagybetűs NŐ, ami félrevezető is lehet egyből, hiszen egy ilyen hatásvadász címet olvasva rögtön a fizikai tulajdonságok és külsőségek jutnak eszünkbe (nekem legalább is). Ha ilyen témában keresel cikket megtudhatod, hogy igazi nő akkor lehetsz, ha ápolt vagy, rendszeresen mosol hajat, a ruhád nem viseltes és a körömlakkod sem pattogzott le..stb...stb...

Ennél viszont mélyebbre szeretnék menni, és gyakorta hangoztatom is, hogy a jól összerakott külső semmit nem ér a rendszeresen 'karbantartott' belső értékek nélkül. Moshatod a hajad a legdrágább szalonminőségű termékekkel vagy viríthatnak rajtad a státuszszimbólumok logói, egy idő után rá fogsz jönni, hogy a népszerű dalszöveg igaz: "a külső belső nélkül nem sok..."

Hogyan képviselhetsz valódi értéket a kapcsolataidban? Mitől fogod te is jól érezni magadat a bőrödben és a körülötted lévők is a társaságodban? Szándékosan nem csak párkapcsolatról beszélünk, hanem tágabb értelemben az emberi kapcsolataidról, ide értve a barátokat, munkatársakat is. Bár tény, hogy a legszorosabb kapcsolatod a párkapcsolatod, így arra vonatkozóan is sok utalást fogsz most olvasni.

Fogalmazd meg!

Az, hogy ki mitől érzi magát valódi nőnek egy kapcsolatban mindenki számára mást jelenthet, így az első lépés, hogy megfogalmazod magadnak, hogy te mit értesz alatta. Azt szeretnéd, hogy jobban tiszteljen a párod? Vagy figyelembe vegyék a véleményedet a baráti társaságodban? Talán már megelégednél azzal is, ha lenne bátorságod önmagad adni és felvállalni a véleményedet beszélgetésekben vagy konfliktus helyzetekben? Írd le, hogy neked mi okoz nehézséget, illetve te milyen tulajdonságokkal ruházod fel gondolatban azt a nőt, akivé válni szeretnél. Maximum 4-5 tulajdonság legyen, amit összeszedsz - egyszerre úgysem fogsz tudni mindegyiken dolgozni - és húzd alá azt a kettőt, amelyik számodra a legfontosabb. 

Állítsd fel a határaidat!

Ez az egyik legnehezebb feladat és nem is fog egyik napról a másikra menni. Valószínűleg te is úgy lettél nevelve, hogy adj magadból másoknak, ne légy soha önző, mert az nem szép tulajdonság és egy kislány nem viselkedik így meg úgy. Ezeket a szavakat felnőve is visszük magunkkal és a békesség kedvéért inkább engedjük, hogy mások átlépjék a határainkat, akkor is, ha nekünk az már kellemetlen. 

Fontos, hogy tisztán lásd, hogy nálad hol vannak ezek a határok. Mikor érzed úgy, hogy a párod vagy a barátaid már nem tisztelnek? Ha a párkapcsolatodban nem érzed jól magad: mit teszel meg azért minden nap, hogy a másik tiszteljen és hogyan akarod kiérdemelni ezt a tiszteletet? Úgy beszélsz és viselkedsz a másikkal, ahogyan te is szeretnéd, hogy veled viselkedjenek? Esetleg te sem tiszteled saját magad, ezért másoknak is megengeded, hogy tiszteletlenül bánjanak veled?

Jól látod, hogy az első lépés veled kezdődik: szeretned és tisztelned kell saját magad, hogy ugyanezt kaphasd vissza. Érezned kell, hogy mennyit érsz egy párkapcsolatban vagy egy barátságban - hogy te teszel-e bele csak erőfeszítést, és ez a másiknak talán már természetes. Fogalmazd meg, hogy hogyan szeretnéd, hogy kezeljenek aztán szedd össze a bátorságod és beszélj ezekkel az emberekkel. Olyan személyekről van szó, akik elvileg közel állnak hozzád, így mindannyian megérdemlitek, hogy tiszta víz kerüljön abba a bizonyos pohárba. 

Ha ez sikerül, akkor te is jobban fogod magad érezni, mert már nem alkuszol meg adott helyzetekben; sokkal inkább mersz majd önmagad lenni, ami elégedettebb kapcsolatokhoz is vezet. Persze nincs mindenhol kolbászból a kerítés, és lehet, hogy majd hirtelen követelőzőnek fognak tartani vagy azt mondják "nagyon megváltoztál". 

Az, hogy te fel mered vállalni a saját határaidat, talán meg fogja hökkenteni a környezeted és nem mindenki fog pozitívan reagálni. Ettől ne ijedj meg: ha igazán fontos ez a kapcsolat mindkettőtöknek, akkor csak idő kell, őszinte beszélgetések és a helyzet meg fog oldódni. Ha viszont nem így történik, akkor érdemes mérlegre tenni a kapcsolatot és azt, hogy mennyit vagy hajlandó beáldozni önmagadból.
(Figyelembe kell azért venni,  hogy más a szituáció, ha az a kapcsolat a férjed vagy élettársad, ahol nagyobb súlya van a változásoknak/változtatásoknak és komolyabb elbeszélgetést igényel a nézetkülönbség; és más, ha egy baráti kapcsolatról van szó, ahol talán érdemes elgondolkodnod, hogy a másik személy valóban a barátod-e.)

Engedd a másiknak, hogy sebezhető legyen

Ez kicsit az előző témából következik. Ha te megnyílsz a szükségeleiddel és igényeiddel kapcsolatban és abból egy őszinte beszélgetés lesz, akkor fontos, hogy a másiknak is engedd, hogy határokat állítson fel vagy bontson le. Ez igaz a párkapcsolatban is, ahol igazán nagy jelentősége van annak, ha a párod elmondja az érzéseit. De a baráti kapcsolataidban is tisztelned kell a másik véleményét és nem szabad elbagatellizálnod az érzéseiket. Egy valódi nő számára igaz az aranyszabály: "Bánj úgy másokkal, ahogy szeretnéd, hogy veled bánjanak."

Szabadulj meg a bizonytalanságaidtól!

Mindannyian egész napos párbeszédet folytatunk saját magunkkal és nem mindegy, hogy ez milyen hangnemben történik. Figyeld meg, hogy te hogyan beszélsz saját magaddal - feltehetőleg hasonlóan kommunikálsz a körülötted lévőkkel is. 

Figyeld meg azt is, hogy a beszélgetéseid általában milyenek. Sok dráma van a kapcsolatodban? Esetleg őrületbe kergeted vagy ellenőrizgeted a párod, mert attól félsz, hogy nem vagy elég jó neki? Vagy ha a barátságaidra gondolsz: inkább az irigység és féltékenység jellemzi titokban ezeket vagy őszintén tudsz örülni a sikereiknek? Amikor elkap egy-egy negatív érzés velük kapcsolatban próbáld meg felismerni, hogy mi váltja ki ezeket. Ha kevésnek érzed magad - ami az alacsony önértékelés és önbecsülés egyértelmű velejárója - akkor ezen kezdj el dolgozni. Igazi társ és barát akkor tudsz leszel, ha rendben vagy saját magaddal. 

Ha úgy érzed, hogy a sérülés mélyebb és egyedül nem fog menni (és anyagilag megengedheted magadnak), akkor keress fel egy terapeutát vagy coachot és dolgozzatok együtt rajta. Vagy olvass mélyebben utána az önbecsüléssel foglalkozó szakterületnek vagy nézz ilyen témában videókat. A saját életünkkel kapcsolatos negatív érzésekről elolvashatod egy korábbi írásomat is: 

Legyen saját életed!

Ez leginkább párkapcsolatban értelmezhető, főleg akkor, ha úgy érzed minden percet a társaddal töltesz, mindent együtt csináltok. Persze jó, ha ilyen szoros a kapcsolatotok és szerettek egymás társaságában lenni. De mégis fontos, hogy legyen az életednek egy olyan szegmense, ami csak a tiéd. Egy hobbi, amivel csak te foglalkozol vagy sportág, amit egyedül űzöl, esetleg tanfolyam, amire jársz. Ennek két haszna is lesz. Egyrészt a külön töltött időben mindketten fel tudtok töltődni, egyikőtök sem fogja azt érezni, hogy a másik megfojtja és izgalmasabb lesz "visszatérni" a másikhoz új élményekkel. Másrészt te sem fogod természetesnek venni azt, hogy a párod mindig ott van neked, illetve ő is érzékelni fogja, hogy értékes személy vagy akinek az idejét és energiáját szintén nem kell természetesnek venni. Így sokkal jobban fogjátok tisztelni egymást. 

Baráti kapcsolatokban kevésbé lehet jellemző, hogy túl sok időt töltötök együtt a sok minden mellett; inkább az előző gondolatból következik, hogy több időt szánhatsz a barátságaidra, hogy azok is minőségibbek legyenek. 

Légy törődő!

Most azt gondolod, hogy ellent mondok saját magamnak, hiszen az előbb írtam le, hogy húzd meg a határaidat és ne adj túl sokat magadból. A kulcsszó az egyensúly, hiszen miközben te épp önazonossá válsz és közelebb kerülsz ahhoz a személyhez aki lenni szeretnél, beleeshetsz abba a csapdába, hogy a környezeteddel egyáltalán nem foglalkozol. Szükség van a balanszra, hogy lásd, hogy az egészséges kapcsolatokba ez mellett azért valamennyit tenned kell. 

Például nem kell, hogy a párod háziszolgája légy és csak az ő kívánságát lesd, de a fontos pillanatokban, amikor látod, hogy szüksége van rá egy borzalmas nap után - igenis legyél ott érte. Ha a többi lépést is elsajátítod (határok, saját élet), akkor az ilyen pillanatokat még jobban fogjátok értékelni, és a kapcsolatotok is szorosabb lesz. 

Ugyanígy nem szükséges, hogy a barátaidat mindig körbeugráld vagy engedd egy bizonyos típusnak, hogy csak akkor jelenjen meg, ha támogatásra van szüksége. De ha úgy ítéled meg, hogy a helyzet komoly, akkor tedd meg, amit tudsz, legyél jelen és segítsd. Ugyanígy figyelj arra is, ha esetleg rád jellemző, hogy csak akkor jelensz meg, ha szükséged van valamire. Keresd őket akkor is, ha nem történt semmi különös, csak kíváncsi vagyok rá, hogy hogy vannak. (Ha ez gyengeséd, akkor írd be a naptáradba, hogy mikor kivel szeretnéd felvenni a kapcsolatot).


Ha úgy érzed, valamelyik tipp "betalált", akkor kezdj el dolgozni rajta már ma. Remélem a gondolataim segítenek, hogy egészségesebb kapcsolataid legyenek, amiben te is valódinak érzed majd magad, nem csak önmagad árnyékának. Ha hasznos volt, mentsd el későbbre.

Trudi

Az nem titok, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet még mindig nem túl fényes, hiszen ilyen bejegyzések hada jön velünk szembe minden nap a közösségi oldalakon. Ez már önmagában is elég nyomasztó, de sokszor pont ellentétes hatást vált ki – minél feszültebbek vagyuk annál többet szeretnénk vásárolni, hogy jobban érezzük magunkat a megvásárolt...

Habár még mindig a januárt éljük a maga hideg szürkeségében talán mocorog már benned a gondolat, hogy valami történjen és egy kicsit felpezsdítsd magad körül a dolgokat. Ehhez nagyszerű választás lesz, ha kicsit kilépsz a saját árnyékodból és körülnézel a környezetedben kivel tudnál egy kis jót tenni.

Sikeresen túl vagy január első hetén. Izgalmas volt a december vége? Érezted magadban azt az új erőt, hogy január 1-jétől mindent megváltoztatsz és mindenre képes leszel? Na igen, hol volt már az, ugye? Szándékosan nem az első napokra időzítettem ezt az írást, hiszen az év végi hajrá olyan, mint a vizsgadrukk: izgulsz, össze vagy zavarodva, de...