Hogyan vegyenek komolyan? - 7 hiba, amit elkövethetsz

2023.06.09

Ha érezted már valaha is az életedben azt, hogy azért nem vettek komolyan, mert nő vagy, akkor ez a bejegyzés tényleg neked szól, és hidd el nem vagy egyedül. Nem egy feminista jellegű poszt következik, és nem fogjuk boncolgatni, hogy nőként óránként mennyivel keresünk kevesebbet ugyanabban a pozícióban lévő férfi társainknál vagy hogy miért nem minket választanak ki elsőként egy előleléptetés megfontolásakor.

Igaz, hogy ezek is fontos társadalmi kérdések, de egyelőre nem történt még olyan mértékű összefogás, ami változást eszközöljön. Viszont a saját életedért te vagy a felelős és apró viselkedésbeli változásokat egyénileg is véghez tudsz vinni.

Viszont legtöbbünket kislány kora óta nem úgy szocializálják, hogy maszkulin jegyeket vegyünk fel. Az évek során inkább megtanulunk "jó kislányként" viselkedni, hogy elfogadjanak és szeressenek bennünket. És mit csinál egy jó kislány? Csendben van és nem zavar sok vizet. Ha gyerekkorodban rosszabb voltál a kelleténél biztosan legalább egyszer hallottad, hogy egy kislánynak hogyan nem kellene viselkednie. Nos, mivel ezek a beidegződések évek óta kísérnek, te is elkövethetsz automatikusan olyan hibákat, ami nem segít azon, hogy a már felnőtt életedben komolyan vegyenek.

1. Figyelj oda, mikor mosolyogsz

Azt mondják a mosoly az a görbe vonal, ami sok mindent egyenesbe tud hozni. Ez a legtöbbször igaz is és még véletlenül se arról legyél ismert, hogy folyton morcos vagy. Vannak azonban helyzetek, amikor sokat segítesz magadon azzal, ha nem mosolyogsz. Ilyen például egy üzleti megbeszélés vagy ha előadást tartasz, esetleg egy komolyabb témát – esetleg konfliktust - szeretnél valakivel megvitatni.

Ilyenkor akaratlanul is idegesebb lehetsz és talán észre sem veszed, hogy zavarodban mosolyogsz vagy nevetgélsz. Így viszont elveszed az üzeneted fontosságát vagy élét, hiába próbálod csak a kialakult feszültséget tompítani. Próbálj a helyzet komolyságára fókuszálni, és hidd el, csak azért, mert nem mosolyogsz, nem fogják azt gondolni rólad, hogy kellemetlen ember vagy. A hangszíned továbbra is maradhat barátságos, de légy határozott.

2. Milyen a hangszíned?

Egy másik tipikus hiba, amikor idegesebbek vagyunk a kelleténél, hogy a hangmagasságunk egy kicsit – vagy jobban – megugrik. Talán fel tudsz idézni olyan alkalmat, amikor annyira dühös voltál, hogy szó szerint fejhangon üvöltöttél vagy sírtál. Ez egy természetes reakció, mivel a felfokozott helyzetben magadat akarod védeni. Sőt, kísérletek kimutatták, hogy ha férfi is van a szobában, akkor a nők hangja sokszor automatikusan magasabb és vékonyabb lesz.

Ezzel persze szintén a "kislány" mivoltodra erősítesz rá, hiszen nekik van cuki hangjuk. Ha szeretnéd, hogy az üzeneted célba találjon, akkor mindenekelőtt nyugodj le, kevésbé láthatóan fújd ki a levegőt és ügyelj arra, hogy a hangod mélyen tartományokból szóljon. Sokkal profibbnak fogsz hatni és nem fog a beszélgetőpartnered rögtön beskatulyázni.

3. Összehúzod magad

Egy másik érdekes kísérletben megfigyelték, hogy ha nők és férfiak vegyesen ülnek az asztalnál és valaki késve érkezik, a nők azonnal kisebbre húzzák magukat és helyezkedni próbálnak, hogy a plusz egy fő elférjen. Szintén kimutatták, hogy ugyanebben a helyzetben a férfi résztvevők meg sem mozdultak – kvázi nem érdekelte őket, hogy a saját terüket a másik érdekében kisebbítsék.

Ez azért nagyon érdekes, mert nőként gondoskodni akarunk a környezetünkben lévőkről és rosszul érezzük magunkat, ha nem tettünk meg mindent a másikért. Közben viszont akaratlanul azt üzenjük, hogy "mi nem vagyunk annyira fontosak" és "nincs is szükségünk térre". Így, ha egy megbeszélésen veszel részt és szeretnéd, hogy komolyan vegyék a mondandódat, semmiképpen se húzd össze magad, vagy a területeden lévő eszközeidet. Látszódjon, hogy uralni tudod a helyiséget és komolyan beszélsz.

4. Halkan beszélsz

Szintén a hangoddal elkövetett hiba, hogy nem beszélsz a hallgatóságodhoz elég hangosan. Persze nem kell üvölteni, de a hangmagasságodból érezni lehessen, hogy van önbizalmad, tudod, hogy miről beszélsz és nem félsz kimondani.

Általában akkor beszélünk halkan, amikor valamit félünk kimondani, esetleg nem vagyunk biztosak abban, hogy amit mondunk, az helyes. Így "mondjuk is, meg nem is". A bizonytalanságodat a hallgatóságod is egyből érzékelni fogja és nem leszel hiteles, még akkor sem, ha egyébként tényleg felkészültél és teljesen jó, amit mondasz.

Ha úgy érzed, hogy ezzel problémád van, akkor először is gyakorold a tükör előtt, amit mondani akarsz. Saját magaddal néha félelmetesebb lehet szembenézni, így, ha magaddal hangosan mersz beszélni, akkor egy emberekkel teli szobában is menni fog.

5. Nem sminkelsz

Látszólag ez egy ellentmondás, hiszen a túlsminkelés megint csak a női mivoltodat hangsúlyozza, hogyan is várhatnád el, hogy a hallgatóságod a mondanivalódra figyeljen. Pedig éppen ez a helyzet! Szintén kísérletek mutatták ki, hogy egy hatalmas teremben ülve a hallgatóság annak az előadónak tudott leginkább emlékezni az előadására, akinek élénk színűre volt festve a szája.

Az agy automatikusan figyel az élénk színekre és ha ez a szádon van, akkor azt is meg fogják hallani, amiről beszélsz. Nyilván ne a csillámos szájfényed után nyúlj azonnal, de ha egy matt piros vagy bogyós színt választasz, azzal kellő komolyságot tudsz adni magadnak. Ha tényleg előadást tartasz vagy megbeszélésen szólalsz fel a nagyon babás rózsaszín és nude árnyalatok viszont kerülendők.

6. Jelenlegi helyzetednek megfelelően öltözködsz

Öltözz a vágyott pozícióhoz! Ezt a tanácsot biztosan olvastad már máshol is, de valóban hatásos. Lehet, hogy jelenleg asszisztensként dolgozol valahol és azt gondolod, ehhez a farmer-póló kombó tökéletesen elég. Viszont, ha a terveid között szerepel, hogy egyszer majd előléptessenek, akkor figyelned kell az öltözékedre (ez csak egy konkrét példa, hogy értsd, természetesen bármilyen pozícióból fejlődhetsz felfelé). Nézd meg, hogy azon a területen, ahová be szeretnél jutni mi a dresszkód és igyekezz átvenni a látott öltözködési mintákat. Így, ha valahová majd valóban jelentkezel, akkor az elbírálók tudatában már úgy fogsz szerepelni, mint aki komolyan veszi a pozíciót és a helyzetet is.

Ezt a trükköt akkor is használhatod, ha éppen új állást keresel. Ha van lehetőséged, sétálj el a vágyott munkahelyre és nézd meg, hogy miben dolgoznak a munkatársak. Ha erre nincsen lehetőséged, akkor keresd fel az internetes honlapjukat, esetleg nyilvános eseményeket, amin a cég dolgozói részt vettek, hogy láthasd milyen normák elfogadottak az adott környezetben. Ha úgy kezdesz el öltözködni, mint ők, akkor mire interjúra hívnak, már magabiztosabb leszel és az interjúztató már tudat alatt úgy fogja gondolni, hogy passzolsz a cég arculatába.

7. Nem tartasz szemkontaktust

Meg kell találnod az arany középutat. Az sem jó, ha mereven bámulod a másikat, de az sem segít, ha folyamatosan elkapod a tekintetedet, mint egy szégyellős kislány. (Ha még el is pirulsz mellé, akkor ezt a menetet el is vesztetted.)

Próbálj higgadt maradni, kedves, és amikor a másik félhez beszélsz nézz a szemébe körülbelül 3 másodpercig. Ha nehezedre esik, akkor ne közvetlenül a szemébe nézz a másik félnek, hanem egy pillanatra a két szeme közé – a beszélgetőpartnered számára ugyanúgy fog hatni, mintha a szemébe néznél.

Ha előadást tartasz vagy megbeszélésen szólalsz fel személyesen, akkor pedig szintén alkalmazd a 3 másodperces szabályt, de először nézz rá valakire a jobb oldaladon, aztán a balon, végül középen – így senki nem fogja magát kellemetlenül érezni, mégsem a jegyzeteidet bámulod és szorongatod görcsösen. Ha ugyanezt az online térben kell megtenned, akkor pedig kis gyakorlással meg kell tanulnod alkalmanként nem a képernyőre, hanem a felette lévő kamerába nézni – a többiek ekkor fogják azt érzékelni, hogy rájuk nézel.

Egyszerre mind a 7 hibára odafigyelni persze fárasztó, de olvasás közben biztos ráismertél 1-2 tipikus dologra, amit elkövetsz. Tekintsd úgy ezentúl a baráti beszélgetéseidet, ahol gyakorolhatsz. Esetleg kérdezd meg néhány barátodat, hogy ők észrevesznek-e rajtad valamit beszéd közben. Megkérdezheted, hogy inkább komolyan veszik a mondandódat vagy először egy aranyos kislány jut rólad eszükbe. (Kezdd a férfi ismerőseidnél, ők egészen más szempontokat fognak figyelembe venni és sokszor őszintébbek is).

Gyors fejlődést kívánok!

Trudi :) 

Az nem titok, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet még mindig nem túl fényes, hiszen ilyen bejegyzések hada jön velünk szembe minden nap a közösségi oldalakon. Ez már önmagában is elég nyomasztó, de sokszor pont ellentétes hatást vált ki – minél feszültebbek vagyuk annál többet szeretnénk vásárolni, hogy jobban érezzük magunkat a megvásárolt...

Habár még mindig a januárt éljük a maga hideg szürkeségében talán mocorog már benned a gondolat, hogy valami történjen és egy kicsit felpezsdítsd magad körül a dolgokat. Ehhez nagyszerű választás lesz, ha kicsit kilépsz a saját árnyékodból és körülnézel a környezetedben kivel tudnál egy kis jót tenni.

Sikeresen túl vagy január első hetén. Izgalmas volt a december vége? Érezted magadban azt az új erőt, hogy január 1-jétől mindent megváltoztatsz és mindenre képes leszel? Na igen, hol volt már az, ugye? Szándékosan nem az első napokra időzítettem ezt az írást, hiszen az év végi hajrá olyan, mint a vizsgadrukk: izgulsz, össze vagy zavarodva, de...

Igen jól sejted, ez egy "fel a fejjel" bejegyzés lesz. Mert akár akarsz akár nem, év végén eszedbe fog jutni, hogy mit sikerült vagy éppen nem sikerült elérned egy év alatt. És ha nem igazán úgy alakultak a dolgaid, ahogy szeretted volna, talán nem szívesen szembesülsz vele. Ráadásul az sem fog segíteni, hogy minden ismerősöd lassan kiteszi az...