Pénzügyi magabiztosság - 2. rész

2023.01.10

Ha az első részben lévő gyakorlatot megcsináltad, akkor mostanra körvonalazódhatott benned, hogy miért és hol lehetnek elakadások a pénzhez való hozzáállásodban. 

Talán rájöttél, hogy úgy neveltek, hogy minden forintot meg kell fognod és csak kemény munkával lehet egy valamirevaló életet megteremteni. Egy ilyen meggyökerezett gondolat is két irányba indíthatott el: követhetted a mintát és minden lehetőségen spórolsz, mert más utat nem mertél még kipróbálni; vagy éppen ellenkezőleg, megfogadtad, hogy Te nem szeretnél ilyen életet élni és élvezed az életet, mindent megveszel magadnak, amit látsz, a hónap végén pedig azt sem tudod hová lett a pénzed. Esetleg jómódú családban élsz és hozzászoktál, hogy sok mindent megengedhetsz magadnak, de most más döntéseket szeretnél hozni, de nem tudod hogyan kezdj hozzá. A sort lehetne folytatni.

Minden történetben az a közös, hogy gyerekként megtanultunk valamit, amit nehéz elengedni. Viszont, ha más eredményeket szeretnél elérni, akkor másképpen kell gondolkodnod és cselekedned. Ezért elő kell venned képletesen vagy szó szerint a kockás papírt és ceruzát, mert a számok meg fogják mutatni, hogy mit kell tenned.

Térképezd fel a költekezési szokásaid

Egy kis következetességre, figyelemre és fegyelemre lesz szükséged, mert csak úgy áshatsz a pénzügyi viselkedésed mélyére, ha legalább egy hónapig (fizetéstől fizetésig) tételesen átnézed mire költesz. Ha van netbankod, akkor már az előző hónapot is átnézheted, hiszen jó esetben minden pénzügyi tranzakciód listázva van. Lényeg, hogy írd le dátummal együtt, hogy mire mekkora összeget fordítottál. Teljesen őszintének kell lenned magaddal és még a legapróbb hülyeséget is tüntesd fel, hogy pontos képet kaphass!

Ezután fogj 2 eltérő színű szövegkiemelőt és az egyikkel emeld ki azokat a tételeket, amik minden hónapban előfordulnak és elkerülhetetlenek: hiteltörlesztő, közüzemi számlák, lakbér, étkezés...stb. A másik színnel pedig azokat, amikre nem lett volna szükséges költeni: új ruhák, éttermi vacsora, internetes vásárlás, könyvek, mozi...stb.

Ha összeadod külön-külön a két csoportot, akkor máris lesz egy összeged, amivel minden hónapban kötelezően számolnod kell és egy másik, amiből számszerűen láthatod mekkora összegből tudnál takarékoskodni minden hónapban, hiszen ezek a dolgok talán elhagyhatóak lehetnének egy nagyobb cél érdekében.

A célod lehet bármi: egy külföldi nyaralásra összehozni a pénzt, de lehet, hogy vészhelyzet esetére szeretnél egy nagyobb összeget félretenni, vagy más nagyobb kiadásod körvonalazódik, amire már most készülni szeretnél. Ebben a gazdasági helyzetben mondhatjuk, hogy luxus megengedi magadnak azt, hogy ne legyen meg a következő lépésed: 

Költségvetés

A költségvetés az a terv, amiben találkoznak a bevételeid a kiadásaiddal és bizonyos keretek között te döntöd el, hogy mire költesz.

Az előző gyakorlatból már a kezedben van 2 nagyon fontos lista, úgyhogy elkezdheted megtervezni a következő hónapjaid.

Nincs kedved az egészhez ugye? Bonyolult, mindenhol csak számok, talán sosem csináltál ilyet, és érzed, hogy el fogja szívni a maradék szabadságod is, amiből eddig költekezhettél.

Épp ellenkezőleg!

Egy jó költségvetés fogja megadni neked igazán a szabadságot, hogy ura legyél az életednek, lásd hogy mire költesz feleslegesen, és ezeket az összegeket átcsoportosíthasd a számodra igazán fontos termékek és élmények felé.

Mennyivel jobban hangzik, ugye?

Hogyan fogj hozzá?

Nyithatsz egy Excel-táblát (kifejezett sablonok is vannak erre), vagy kinevezhetsz egy erre szánt külön füzetet és megrajzolhatod a táblázatot kézzel. 

Segítségképpen megtalálod a bejegyzéshez készített mintámat is, az alábbi linkre kattintva:

  • Bevételek: az első részben vezesd fel a kiadásaidat. Mindent, a havi fizetésedtől az eladott termékeid utáni összegeken át az ajándékba kapott összegekig. Ha sok ilyen változó tételed van, akkor jobb választás elektronikusan vezetni, ahol a végösszegeket folyamatosan tudod képlettel számolni.
  • Megtakarítások: ide írd fel azokat az összegeket, amit valamilyen célra félre szeretnél tenni. Ez lehet nyaralás, egy drágább kinézett ruhadarab vagy vészhelyzetekre félre tett tartalék - amire csak szükséged van.

Fontos, hogy jól különítsd el ezeket az összegeket, még mielőtt a kiadásokat összeírod, hogy biztosan legyen rá fordított kereted.

  • Kiadások: feloszthatod kötelező és nem tervezett csoportokra is, de én inkább témaköröket javaslok. Bármit beírhatsz, amire tervezel a hónapban költeni, így kapsz igazi szabadságot és látni fogod, hogy belefér egy étterem a barátokkal vagy a legújabb könyv, amit kinéztél. Témakörök:

Otthon: hiteltörlesztő, lakbér, közüzemi számlák, javítási költségek

Étel: kisebb-nagyobb bevásárlások, éttermi étkezések

Egészség: vitaminok, étrend-kiegészítők, orvosi kezelések, edzőtermi bérlet, élet-és balesetbiztosítás

Utazás: benzinköltség, bérletek, parkolási költségek, autó-törlesztőrészlet

Szórakozás: koncert, mozi, könyvek, nyaralás, hobbi

Személyes: ruhák, kiegészítők, szépségápolás

Gyerek: bölcsőde, óvoda, iskola költségei, játékok, orvosi költségek

Egyéb: ajándékok, adományok költségei

Azért is érdemes a témaköröket használnod, mert látni fogod, hogy melyik területen tudsz lefaragni vagy átcsoportosítani, ha az adott hónapodban valami közbejön és valahol lesz egy fontosabb kiadásod.

Illetve egyértelmű lesz az is, ha a kiadásaid magasabb összeget mutatnak, mint a bevételeid. Ebben az esetben át kell nézned az igényeidet, mit tudnál az adott hónapban nélkülözni.

Ha következetes maradsz és minden hónap elején elkészíted a saját tervedet, egyértelmű lesz, hogy

milyen gyorsan tudod elérni azokat a céljaidat, amihez anyagi befektetésre van szükség. Most már nincs más dolgod, mint ragaszkodni a költségvetésedhez hónapról hónapra és közelebb kerülsz a megálmodott életedhez.

Én Neked szurkolok! 

Az nem titok, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet még mindig nem túl fényes, hiszen ilyen bejegyzések hada jön velünk szembe minden nap a közösségi oldalakon. Ez már önmagában is elég nyomasztó, de sokszor pont ellentétes hatást vált ki – minél feszültebbek vagyuk annál többet szeretnénk vásárolni, hogy jobban érezzük magunkat a megvásárolt...

Habár még mindig a januárt éljük a maga hideg szürkeségében talán mocorog már benned a gondolat, hogy valami történjen és egy kicsit felpezsdítsd magad körül a dolgokat. Ehhez nagyszerű választás lesz, ha kicsit kilépsz a saját árnyékodból és körülnézel a környezetedben kivel tudnál egy kis jót tenni.

Sikeresen túl vagy január első hetén. Izgalmas volt a december vége? Érezted magadban azt az új erőt, hogy január 1-jétől mindent megváltoztatsz és mindenre képes leszel? Na igen, hol volt már az, ugye? Szándékosan nem az első napokra időzítettem ezt az írást, hiszen az év végi hajrá olyan, mint a vizsgadrukk: izgulsz, össze vagy zavarodva, de...